اهواز پایتخت ملی طرح تربیتی، فرهنگی، شهروندی شهردار مدرسه شد + گزارش تصویری

اهواز پایتخت ملی طرح تربیتی، فرهنگی، شهروندی شهردار مدرسه شد + گزارش تصویری
مهر 2, 1400
190 بازدید

به گزارش روابط عمومی روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان خوزستان؛ اتحادیه دانش آموزان اهواز با همکاری شهرداری اهواز بعنوان پیشتاز اجرای طرح شهردار مدرسه شد. حجت […]

به گزارش روابط عمومی روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان خوزستان؛ اتحادیه دانش آموزان اهواز با همکاری شهرداری اهواز بعنوان پیشتاز اجرای طرح شهردار مدرسه شد.

حجت الاسلام محمد عرب در مصاحبه با روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان پیرامون این طرح گفت: طرح، شهردار مدرسه، فرصتی بزرگ برای کشف و شناسایی مدیران، متعهد، متخصص، مسئولیت‌پذیر و آشنا به حقوق و وظایف خود برای اداره آینده ایران اسلامی است که با امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در سراسر کشور آغاز می‌شود.

حجت الاسلام دکتر محمد عرب مسول اتحادیه دانش آموزان استان خوزستان در آیین افتتاحیه این طرح افزود: مدیران آینده کشور، هم اکنون در مدارس در حال تحصیل هستند و لازم است تا زمینه آشنایی آنها را با گام های آغازین مسوولیت پذیری اجتماعی فراهم نموده، تا بتوانند نقش خود را در آینده مدیریتی کشور به درستی ایفا نمایند.

محمد عرب اذعان داشت که: در این طرح به دنبال ترویج فرهنگ شهروندی و آموزش دانش آموزان و فرهنگ سازی از سنین دانش آموزی هستیم و شعار این طرح “دانش آموزان امروز، مدیران شهری فردا” خواهد بود.
ایشان در ادامه افزود: طرح شهردار مدرسه می تواند زمینه یادگیری دانش‌آموزان مستعد را برای آمادگی ورود به زندگی در جامعه ای بزرگ‌تر از مدرسه و درک بهتر از مناسبات عمیق اجتماعی با افزایش مشارکت آنان در امورجامعه و تصمیم سازی موفق در برابر مشکلات زندگی اجتماعی فراهم نماید.

همچنین مسعود امینی معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی کلانشهر اهواز در ایین این افتتاحیه افزود: پیشنهاد همکاری و اجرای طرح شهردار مدرسه با همکاری اتحادیه دانش آموزان توسط این سازمان به جناب آقای جمالی نژاد معاون محترم وزیر کشور داده شد و ایشان نیز استقبال نموده و بنا شد به صورت پایلوت ملی طرح در کلانشهر اهواز اجرا گردد.

امینی افزود: تمرین کار گروهی، ایجاد زمینه بروز تفکر شورایی، برنامه ریزی گروهی و عمل بر مبانی برنامه برای رفع مشکلات و در نهایت سپردن پاره ای از اختیارات به نوجوانان و جوانان موجب کشف و پرورش استعدادها و مدیرپروری و افزایش حس تعلق در آنها خواهد شد، که از اهداف این طرح ملی است.

ایشان افزود: امروز باید برای اداره مطلوب کشور در ۲۰ سال آینده برنامه ریزی کرد، و طرح شهردار مدرسه، فرصتی بزرگ برای کشف مدیران ولایتمدار، متعهد، متخصص، مسوولیت پذیر و آشنا به حقوق و وظایف خود برای اداره آینده ایران اسلامی است.

وی افزود: تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، با این اهداف و به منظور تبیین نقشه راه و تدوین برنامه‌های عملیاتی است تا بتواند زمینه های بروز شایسته ترین افراد را برای مدیریت در کشور فراهم آورد.

شایان ذکر است، ‌یکی از اهداف افتتاحیه در قالب تفاهم نامه، تنظیم چارچوب عملیاتی همکاری متقابل و مشترک در زمینه فعالیت های فرهنگی- اجتماعی دانش آموزی و مدرسه محور با تاکید بر اجرای طرح شهردار مدرسه است.

از دیگر محورهای تفاهم نامه طرح شهردار مدرسه می توان به ارتقای آگاهی‌های مورد نیاز زندگی‌شهری برای دانش‌آموزان به‌صورت مدرسه‌محور، سازماندهی ظرفیت‌های دانش‌آموزی برای ترویج مهارتهای ارتقای کیفیت زندگی مبتنی بر اصول و ارزشهای اسلامی و ارائه آموزش‌های پایه شهروندی برای تحقق زمینه‌های نقش‌پذیری اجتماعی و توانمندسازی دانش‌آموزان برای حضور فعال در جامعه اسلامی.

در این راستا اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان به عنوان تشکلی ریشه‌دار، همزاد انقلاب اسلامی و برخوردار از شبکه ملی در ۱۳ هزار دبیرستان کشور و نیز شبکه مربیان کار آزموده، به واسطه تکالیف قانونی که برعهده دارد، آماده اجرای طرح شهردار مدرسه در سراسر کشور است و واگذاری اموری در حوزه های حفظ محیط‌ زیست، امکانات‌بهداشتی و ورزشی، امورفرهنگی و اجتماعی و پرورشی، حمل و نقل و مسائل‌ایمنی ‌تحصیلی با تصویب شورای ‌مدرسه به شهردار مدرسه خواهد بود.

به موجب مفاد این تفاهم نامه، فرایند اجرایی طرح شهردار مدرسه به این شرح است که ابتدا نامزدی دانش‌آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان برای مسئولیت‌های شورای مدرسه، شهردار مدرسه و معاونت‌های آن اعلام می شود و انتخاب شهردار و اعضای شورای مدرسه و معاونین شهردار با رای دانش‌آموزان صورت می گیرد و توجیه انتخاب شدگان توسط کارشناسان و رابطین طرح در شهرداری‌ها و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان صورت می پذیرد.

گفتنی است در پایان این برنامه افتتاحیه احکام مسولیت دانش آموزان به آنها اهدا شد و از برترین های دانش آموزی در عرصه های علمی و فرهنگی تقدیر شد.